rozbłyski słoneczne

Słoneczne rozbłyski

Rozbłyski słoneczne nie są obojętne dla naszej atmosfery. Im silniejsze, tym większe zakłócenia powodują. Rozbłyski klasy X należą do najbardziej intensywnych, a właśnie taki wystąpił 24 kwietnia.

Obserwacyjne potwierdzenie modelu rozbłysków słonecznych

Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali dokładnie mechanizmy stojące za tworzeniem się tzw. rozbłysków (flar słonecznych). Tym samym ostateczne potwierdzenie zyskał pewien teoretyczny model pogody kosmicznej.

Silny rozbłysk typu X w obecnym cyklu słonecznym

Rozbłysk słoneczny o dużej mocy miał miejsce 6 marca. Został skatalogowany jako rozbłysk typu X5.4, jest zatem drugi pod względem mocy w tym cyklu jedenastoletniego cyklu aktywności słonecznej (po rozbłysku X6.9 on z sierpnia 2011 roku). Jest to naturalne zjawisko, związane ze wzrostem poziomu aktywności Słońca, którego maksimum spodziewane jest na rok 2012. W godzinę po pierwszym, głównym rozbłysku, zaobserwowano słabszy robłysk klasy X1.3 w tym samym regionie Słońca. Z kolei 8 marca Słońce wyemitowało kolejny rozbłysk zaklasyfikowany jako M6.3, a po około godzinie - dodatkowo miał miejsce koronalny wyrzut masy. Szacuje się, że dotrze on do ziemskiej magnetosfery 11 marca nad ranem.

AURORA ALERT w Polsce

Wczoraj 19 stycznia doszło do rozbłysku w obszarze aktywnym AR 11401 na Słońcu. Zjawisko miało miejsce około godziny 17:00 naszego czasu i było związane z tzw. rozbłyskiem długotrwałym klasy M3 wg klasyfikacji GOES. W stowarzyszonym zjawisku CME (coronal mass ejection - koronalne wyrzuty materii) w przestrzeń międzyplanetarną wyrzucona została materia koronalna poruszająca się w kierunku Ziemi. Analizy wykonane na podstawie obserwacji satelitarnych (satelitów bliźniaczych NASA o nazwie STEREO) w Goddard Space Flight potwierdzają możliwość wystąpienia silnych burz magnetycznych na Ziemi związanych z tym wyrzutem.

Słoneczne wybuchy na urodziny Kopernika

W całym kraju świętowaliśmy 538. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika (1473 - 1543). W Grudziądzu na Placu Miłośników Astronomii złożono kwiaty pod pomnikiem Kopernika, w Toruniu urodziny Kopernika to jednocześnie święto Uniwesytetu Jego imienia.
Subscribe to RSS - rozbłyski słoneczne