satelity

Astro-H/H-IIA F30 już niebawem poleci w Kosmos! Oglądaj to na żywo 12 lutego.

Start rakiety H-IIA F30 z rentgenowskim satelitą "Astro-H" na pokładzie (z kosmodromu Tanegashima Space Center) ustalono na 12 lutego 2016, na godzinę 5:45 po południu (wg czasu standardowego Japonii). Japońska Agencja Kosmiczna JAXA będzie go transmitować na żywo na swoich stronach www.

Uczniowie z Kowar rozmawiali z konstruktorem satelity „Lem” mgr inż. Tomaszem Zawistowskim

W święto patrona szkoły Stanisława Lema uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Kowarach rozmawiali przez Skype'a z mgr inż. Tomaszem Zawistowskim z Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie, szefem projektu BRITE-PL, w ramach którego zbudowano dwa pierwsze polskie satelity naukowe "Lem" i "Heweliusz".

Satelita "Heweliusz" już na orbicie okołoziemskiej

19 sierpnia 2014 roku o godzinie 3:15 UTC (5:15 czasu polskiego) chińska rakieta Long March-4B wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL - "Heweliusza". Miało to miejsce w kosmodromie Taiyuan położonym 600 km na południowy zachód od Pekinu. Satelita został wystrzelony w ramach umowy pomiędzy Polskim Konsorcjum Projektu BRITE i chińską firmą China Great Wall Industry Corporation (CGWIC).

Narodziny nowego satelity Saturna

Sonda NASA, Cassini, udokumentowała powstawanie niewielkiego obiektu wewnątrz lodowych pierścieni Saturna, który może być jego nowym księżycem. Odkrycie to może nam również dostarczyć ciekawych wskazówek na temat procesów związanych z tworzeniem się znanym nam już księżyców planet.

Żart Prima Aprilisowy

Informacja o przekazaniu Polsce przez USA satelity obserwacyjnego jest żartem Prima Aprilisowym. Prosimy nie traktować jej poważnie.
Tags: 

Polska jeszcze w tym roku będzie miała satelitę obserwacyjnego?

NRO
Zanosi się na to, że rząd amerykański przekaże Polsce w formie dzierżawy jeden z nieużywanych satelitów obserwacyjnych.
Tags: 

Za pięć tygodni wystartuje Lem!

LEM
Za pięć tygodni, 21. listopada o godzinie 8:10 czasu polskiego,  polski satelita naukowy Lem rozpocznie swą podróż w przestrzeń kosmiczną.

Satelita Lem powstał w ramach projektu BRITE (ang. BRIght Target Explorer Constellation) jako wspólne dzieło Centrum Badań Kosmicznych, Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

Koniec obserwacji Herschela

M31

Po południu 29 kwietnia 2013 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że w Kosmicznym Obserwatorium Herschela wyczerpał się hel wykorzystywany do chłodzenia detektorów. Jest to równoznaczne z zakończeniem misji.


Wyniki konkursu na nazwy dla księżyców Plutona

W ubiegłym miesiącu ogłoszono konkurs na nowe nazwy dla niedawno odkrytych satelitów Plutona (link). Wybory te właśnie się zakończyły. Jakie imiona przypadną księżycom, dotychczas noszącym robocze nazwy P4 i P5 ?

Wyślij zdjęcie w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz

Każdy chętny może zrobić zdjęcie siebie, swojego psa lub kota, ulubionego miejsca, czy czegokolwiek innego, a następnie wysłać je w kosmos na pokładzie polskiego satelity naukowego Heweliusz. Taką możliwość daje akcja "Zdjęcie w kosmos" zorganizowana przez Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Spółdzielnię Socjalną "Fajna Sztuka". Termin zgłoszeń mija 25 stycznia 2013 roku.

Dzień Teledetekcji 17 XII

Geoida
17 grudnia 2012 r. w Warszawie na Politechnice odbędzie się po raz dziesiąty Dzień Teledetekcji.

 Imprezę organizuje Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej GEOIDA oraz Zakład Fotogrametrii, Teledetekcji i Systemów Informacji Przestrzennej WGiK PW.

Pierwszy polski satelita na orbicie !

13 lutego przed południem wyniesiony został na orbitę ziemską pierwszy satelita stworzony w całości przez polskich konstruktorów - PW-Sat. Został on umieszczony w Kosmosie przez rakietę nośną Vega, startującą z kosmodromu ESA w Kourou (Gujania Francuska.) Wraz z nim wystrzelono kilka innych tak zwanych minisatelitów, w tym satelity LARES i ALMASat-1 z Włoskiej Agencji Kosmicznej oraz sześć minisatelitów zbudowanych przez europejskie uniwersytety.

Nieudana misja sondy Fobos-Grunt

15 stycznia rosyjska sonda kosmiczna Fobos-Grunt spaliła się w atmosferze ziemskiej nad południowym Pacyfikiem, po wcześniejszej awarii i utracie kontaktu radiowego z Ziemią. Główny celem misji, która rozpoczęła się 8 listopada 2011, było lądowanie sondy na Fobosie (jednym z dwóch niewielkich satelitów Marsa) i pobranie próbek jego gruntu, ich analiza, a następnie - przetransportowanie ich z powrotem na Ziemię. Do innych zadań Fobos-Grunt należały m.in. dostarczenie na orbitę Marsa chińskiej sondy badawczej Yinghuo-1, zbadanie własności ruchu orbitalnego i własnego Fobosa i pochodzenia obu księżyców Marsa, oraz - analiza zmian klimatycznych w atmosferze i na powierzchni Marsa. Yinghuo-1 miał być pierwszym chińskim próbnikiem lądowującym na Czerwonej Planecie. W zamierzeniu miał okrążać Marsa przez okres dwóch lat i w tym czasie badać jego powierzchnię, atmosferę, jonosferę i zmiany w rozkładzie pola magnetycznego planety. Z kolei sam lądownik Fobos-Grunt miał pozostać na Fobosie i również jak najdłużej obserwować Marsa.

Test stacji naziemnej do łaczności z satelitami Lem i Heweliusz

Jutro, 19 listopada na terenie Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN zostanie przeprowadzony test stacji naziemnej na potrzeby projektu BRITE-PL (dwóch pierwszych polskich satelitów naukowych). Podczas testu zostaną wypuszczone dwa balony stratosferyczne. Na miejscu oraz w Internecie będzie można obserwować jak balony się poruszają, będzie można oglądać przekaz video z gondoli balonów. Można także dołączyć do zespołów, które będą gonić balony.

Juno - nowy satelita Jowisza

Piątego sierpnia 2011 z przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono bezzałogową rakietę nośną Atlas 5. Na jej pokładzie znajdowała się nowa sonda NASA - Juno - która następnie odłączyła się od rakiety i obecnie jest w drodze na Jowisza. Na razie misja przebiega pomyślnie - sonda jest w stałej łączności radiowej z odbiornikiem na Ziemi. Sama podróż sondy Juno potrwa pięc lat. Wykorzysta grawitację Ziemi, by rozpędzić się do większej prędkości i zbliżyć się do Jowisza w roku 2016. Następnie wejdzie na jego orbitę, stając się sztucznym satelitą gazowego olbrzyma. Szacuje się, że misja potraw mniej więcej rok - w tym czasie Juno okrązy Jowisza 33 razy. Później prawdopdoobnie spali się w jego atmosferze.

Strony

Subscribe to RSS - satelity