SKA

Ruszają prace nad największym na świecie radioteleskopem

Na początku listopada br. rozpoczęły się prace nad kolejną fazą rozwoju sieci radioteleskopów Square Kilometre Array (SKA). SKA to projekt, który zrewolucjonizuje nasze zrozumienie Wszechświata. Dzięki niemu będziemy mogli rejestrować fale radiowe z niespotykaną czułością i rozdzielczością. Liczymy, że dzięki SKA rozwiązane zostaną największe tajemnice Wszechświata, jak np. znaczenie ciemnej energii i materii.

Nowy radioteleskop w Południowej Afryce zaobserwował ogromne rozbłyski w układzie podwójnym

Circinus X-1
Międzynarodowa grupa astronomów donosi o swoim pierwszym naukowym wyniku uzyskanym na podstawie obserwacji pochodzących z sieci teleskopów Karoo Array Telescope (KAT-7) zlokalizowanej w Południowej Afryce. Obserwatorium to jest jednym z projektów poprzedzających słynne Square Kilometre Array (SKA), którego budżet wynosi 3 miliardy dolarów.

Wybrano lokalizację dla interferometru radiowego SKA

Wybrano lokalizację dla największego radioteleskopu na świecie. Po długich obradach członkowie Organizacji SKA (Square Kilometer Array) zdecydowali się na podwójną lokalizację anten tego największego na świecie interferometru radiowego. Zostaną one zbudowane na południu Afryki oraz w Australii.
Subscribe to RSS - SKA