sondy kosmiczne

New Horizons coraz bliżej Plutona

Sonda New Horizons znajdując się w odległości 4,8 miliarda kilometrów od Ziemi i zaledwie 4 miliony kilometrów od Plutona wykonała kolejne zdjęcia planety karłowatej. Bliskość sondy do Plutona pozwoliła na uchwycenie niesamowitych szczegółów jego powierzchni.

Odkrycie pierwszych międzygwiazdowych cząstek

Siedem rzadkich, mikroskopijnych cząstek pyłu międzygwiazdowego datowanego na same początki Układu Słonecznego znalazło się wśród próbek zebranych przez naukowców, którzy badali ładunek przywieziony na Ziemię w roku 2006 przez sondę kosmiczną NASA - Stardust. W przypadku potwierdzenia tego doniesienia cząstki te będą pierwszymi próbkami współczesnego pyłu międzygwiazdowego.

Cztery lata pracy sondy Solar Dynamics Observatory

To orbitalne obserwatorium rejestruje obrazy Słońca na dziesięciu różnych długościach fal, z których każda odpowiada innej temperaturze materii słonecznej. Słońce podlega nieustannym zmianom. Sonda NASA, Solar Dynamics Observatory (SDO), ciągle je obserwuje. Już od czterech lat.

Rosetta wybudzona z hibernacji!

Sonda Rosetta podąża obecnie za kometą 67P/Churyumov-Gerasimenko. Misja ma na celu pierwsze w historii tak bliskie spotkanie z kometą, przeprowadzenie pierwszej próby lądowania na jej powierzchni, oraz pierwszą „pogoń” za kometą na jej trajektorii wokół Słońca.

Pierwsza indyjska misja na Marsa

We wtorek, 5 listopada Indyjska Organizacja Badania Kosmosu (ISRO) wysłała swoją pierwszą sondę w kierunku Marsa z kosmodromu Satiś Dhawan położonego 80 km od miasta Ćennaj. Misja nazwana Mars Orbiter Mission ma na celu przede wszystkim rozwinięcie własnych technologii pozwalających na przeprowadzenie takiej misji, a przy okazji zbadanie atmosfery Czerwonej Planety. Misję zatwierdzono do realizacji w sierpniu 2012 r. a jej koszt ma wynieść ponad 4,5 miliarda rupii (ponad 210 mln zł).

Przebieg misji

Satelita IBEX pokazał nam warkocz Układu Słonecznego

Nowe dane wskazują na to, że „ogon” naszego Układu Słonecznego składa się nie z jednego pasma, a raczej ze struktury przypominającej loby. Sonda IBEX (NASA Interstellar Boundary Explorer) dostarczyła nam właśnie pierwsze w historii, kompletne fotografie „zawietrznego obszaru” naszego Układu Słonecznego. Widać na nich ciekawą, nieoczekiwaną strukturę.

Koniec misji COROT

COROT

Po kilku miesiącach nieudanych prób przywrócenia sondy do życia we francuskiej agencji kosmicznej CNES ogłoszono oficjalne zakończenie misji COROT. Kilka zaledwie tygodni wcześniej NASA zakończyła również misję Teleskopu Orbitalnego Keplera.

Sonda Dawn opuściła asteroidę Westa

Dawn (ang. „Świt”) to bezzałogowa sonda kosmiczna wystrzelona we wrześniu 2007 roku przez NASA. Jej celem było dotarcie na orbitę gigantycznej planetoidy Westa, a następnie przelot na orbitę planety karłowatej Ceres. Przez ostatni rok sonda dogłębnie zbadała nieznany dotąd świat asteroid.

Sondy Voyager na skraju Układu Słonecznego

Naukowcy przypuszczają, że gęstość nieskoenergetycznych cząstek spadnie niemal do zera w momencie, gdy sonda Voyager 1 ostatecznie opuści nasz układ i wkroczy w przestrzeń międzygwiezdną. Dwie z trzech oznak takiego spodziewanego przejścia są aktualnie obserwowane przez sondę Voyager 1, a przewidywane zmiany zachodzą w szybszym tempie niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich siedmiu lat.

NASA potwierdza obecność wody na Europie

Sonda Galileo, wystrzelona w 1989 roku, miała za zadanie zbadać Jowisza i jego satelity. Jednym z najciekawszych odkryć było zaobserwowanie wielkiego, słonowodnego oceanu wody pod powierzchnią Europy - czwartego pod względem wielkości galileuszowego satelity Jowisza. Oszacowano, że ocean ten jest sumarycznie większy od wszystkich ziemskich wód oceanicznych, a jego grubość może wynosić nawet 90 kilometrów. Jednak, ze względu na dość dużą odległość satelity od Słońca, woda ta jest najprawdopodobniej całkowicie zamarznięta.

Juno - nowy satelita Jowisza

Piątego sierpnia 2011 z przylądka Canaveral na Florydzie wystrzelono bezzałogową rakietę nośną Atlas 5. Na jej pokładzie znajdowała się nowa sonda NASA - Juno - która następnie odłączyła się od rakiety i obecnie jest w drodze na Jowisza. Na razie misja przebiega pomyślnie - sonda jest w stałej łączności radiowej z odbiornikiem na Ziemi. Sama podróż sondy Juno potrwa pięc lat. Wykorzysta grawitację Ziemi, by rozpędzić się do większej prędkości i zbliżyć się do Jowisza w roku 2016. Następnie wejdzie na jego orbitę, stając się sztucznym satelitą gazowego olbrzyma. Szacuje się, że misja potraw mniej więcej rok - w tym czasie Juno okrązy Jowisza 33 razy. Później prawdopdoobnie spali się w jego atmosferze.

Sonda Dawn zbliża się do Westy

Amerykańska sonda Dawn (Świt) zbliża się do planetoidy Westa, która jest największą asteroidą (średnica około 530 km) z pasa tych obiektów między Jowiszem a Marsem. Westa jest czwarta odkrytą planetoidą (w 1807r. przez H.W.Olbersa) i nazywana jest też protoplanetą - niewiele jej zabrakło, by stać się planetą.

Pomarszczone góry Tytana

Góry powstają w rożny sposób. Na Ziemi większość łańcuchów górskich tworzy się, gdy płyty kontynentalne zderzają się ze sobą lub gdy płyty nachodzą na siebie i następuje ich wypiętrzenie.

Pył wulkaniczny na Meridiani Planum

Opad wulkanicznego pyłu sprawił, że Meridiani Planum zyskało nowe barwy. Obszar ten został zaobserwowany przez kamerę o wysokiej zdolności rozdzielczej High-Resolution Stereo Camera (HRSC) zamontowanej na pokładzie sondy Mars Express. Kształt pozostawiony przez pył posłuży do wyznaczenia przeważającego kierunku wiatru wiejącego w tym obszarze.

Woda na Księżycu

Rozpoczyna się nowy etap w badaniach Księżyca. Pierwsze dane z sondy LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite) wskazują na to, że wykryto właśnie obecność wody w rejonie krateru Cabeus (okolice południowego bieguna naszego satelity).

Strony

Subscribe to RSS - sondy kosmiczne