teleskop Herschela

Teleskopy ujawniły wczesną strukturę olbrzymiej galaktyki

Astronomowie po raz pierwszy ujrzeli najwcześniejsze etapy powstawania masywnej galaktyki. Badany przez nich obszar o nazwie "Sparky" jest gęstym jądrem galaktycznym, które płonie światłem milionów nowo narodzonych gwiazd powstających w niezwykle szybkim tempie.

Teleskop Herschela bada promieniowanie tła

Astronomowie korzystający z Kosmicznego Teleskopu Herschela po raz pierwszy wykryli subtelne zmiany w pozostałości po Wielkim Wybuchu – promieniowaniu reliktowym. Toruje to naukowcom drogę do lepszego zrozumienia pierwszych chwil istnienia Wszechświata.

Koniec obserwacji Herschela

M31

Po południu 29 kwietnia 2013 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że w Kosmicznym Obserwatorium Herschela wyczerpał się hel wykorzystywany do chłodzenia detektorów. Jest to równoznaczne z zakończeniem misji.


Jak formują się bardzo masywne gwiazdy ?

Naukowcy odkryli istnienie procesu, który pozwala na formowanie się ogromnych Słońc w gęstych żłobkach gwiazdowych – regionach, gdzie powstaje najwięcej gwiazd. To wszystko dzięki nowo otrzymanym obrazom jednego z takich obszarów - wielkiej „chmury” W3, którą sfotografował Teleskop Hershela.

Herschel odkrywa tajemnicze struktury wokół Betelgezy

Betelgeza
Gazowo-pyłowe obłoki, wielokrotne łuki i potężna poprzeczka to tylko niektóre struktury, o jakich istnieniu mogliśmy się przekonać po opublikowaniu najnowszych zdjęć Betelgezy przez Kosmiczne Obserwatorium Herschela. Porównując wyniki symulacji numerycznych z obserwacjami, grupa badawcza pod przewodnictwem prof. Leen Decin wyjaśnia, jaka jest natura materii wypełniającej przestrzeń wokół gwiazdy Alpha Orionis.

Woda przy narodzinach gwiazdy

Mapa obłoku molekularnego w gwiazdozbiorze Byka

Na podstawie najnowszych obserwacji teleskopem Herschela w gwiazdozbiorze Byka odkryto duże ilości pary wodnej w zimnym obłoku molekularnym, z którego lada chwila powstanie nowa gwiazda.

Herschel odkrywa nową drogę ewolucji galaktyk

Należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej teleskop Herschela, prowadzący obserwacje w podczerwieni, odkrył, że burze formacji gwiazdowej w galaktykach, które miały miejsce w przeszłości, nie muszą być wynikiem kolizji galaktyk. Odkrycie to zmienia powszechnie przyjęty i utarty pogląd na temat ewolucji galaktyk. Powyższy wniosek został wyciągnięty na podstawie obserwacji przez Herschela dwóch obszarów nieba, każdy o rozmiarze ok. 1/3 Księżyca w pełni.

Teleskop Herschela pomaga w rozwiązania zagadki pochodzenia kosmicznego pyłu

Nowe obserwacje wykonane w podczerwieni przez Kosmiczne Obserwatorium Herschela zdają się ujawniać, że podczas eksplozji gwiazdy dochpodzi do wyrzucenia w przestrzeń ogromnych ilości świeżego pyłu (o wadze od około 160,000 do 230,000 mas Ziemi). Dowodzi to, że wybuchy masywnych gwiazd (supernowych) sa czynnikiem odpowiedzialnym za istnienie pyłú kosmicznego, także we wczesnych epokach istnienia Wszechświata. "To odkrycie pokazuje siłę badań astronomicznych prowadzonych na różnych długościach fal światła" - skomentował Paul Goldsmith, naukowiec z NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie (California). "Obserwacje Herschela w podczerwieni dały nam nowe narzędzie badawcze, umożliwiające rozwikłanie tajemnic Kosmosu."

Pokręcona historia pierścienia w naszej Galaktyce

Nowe obserwacje wykonane przez satelitę Herschel przedstawiły dziwaczny pokręcony pierścień gęstego gazu w centrum naszej Drogi Mlecznej. Do tej pory znaliśmy tylko kilka części dysku, który rozciąga się na ponad 600 lat świetlnych. Obserwacje Herschela ukazały po raz pierwszy cały dysk oraz dziwny „zawijas”, z powodu którego astronomowie zaczęli rwać sobie włosy z głowy.

Cykl życia gwiazd na przykładzie Andromedy

Dwa obserwatoria należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) połączyły siły, by przedstawić galaktykę Andromedy (M31) w nowym świetle. Herschel obserwuje pierścienie formowania gwiazd dając najbardziej szczegółowe zdjęcie tej galaktyki w podczerwieni, a XMM-Newton pokazuje umierające gwiazdy świecące w zakresie rentgenowskim.

Herschel odkrył dziurę w kosmosie

11 maja satelita Herschel Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) badający Wszechświat w podczerwieni dokonał nieoczekiwanego odkrycia. Zaobserwowana została dziura w kosmosie w bliskim otoczeniu miejsca, gdzie rodzą się nowe gwiazdy. Do tej pory nie było obserwacji, które dałyby tak wyrazisty wgląd w końcową fazę formowania się gwiazd.

Teleskop Herschel otwiera kriostat

Kosmiczne Obserwatorium Herschela podróżując w przestrzeni kosmicznej do punktu L2 osiągnęło temperaturę 120 K (-153 C).

Herschel i Planck w drodze do L2

14 maja w Gujanie Francuskiej nastąpił start rakiety Ariane 5, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną dwa satelity: Kosmiczne Obserwatorium Herschela i Obserwatorium Planck.

Gwiazdy-kanibale potwierdzają teorię Wielkiego Wybuchu

Grupa astronomów z Wielkiej Brytanii ogłosiła odkrycie gwiazd - kanibali, które wyjaśniają tajemnice otaczające Wielki Wybuch. Gwiazdy te - niemal tak stare jak Wszechświat - odsłaniają własności przestrzeni u zarania dziejów Kosmosu.

Subscribe to RSS - teleskop Herschela