Teleskop Hubble'a

Astronomowie odkrywają ślady najwcześniejszych galaktyk

Astronomowie z Kalifornii i Baltimore (Space Telescope Science Institute) sporządzili najdokładniejsze jak dotąd statystyczne opisy wczesnych typów bardzo słabo świecących galaktyk, które istniały we Wszechświecie około 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Jak czarne dziury regulują tempo formowania się gwiazd w galaktykach eliptycznych

Astronomowie odkryli najprawdopodobniej proces, w którym największe galaktyki eliptyczne we Wszechświecie nadal „tworzą” młode, nowe gwiazdy – i to już na długo po osiągnięciu swego maksimum aktywności gwiazdotwórczej. Precyzyjne obserwacje ich światła ultrafioletowego (możliwe dzięki ogromnej mocy Teleskopu Hubble’a i przeprowadzone we współpracy z paroma teleskopami na powierzchni Ziemi) pozwoliły im ujrzeć węzły gorących, młodych gwiazd, formujące się wzdłuż osi dżetów wydobywających się z czarnych dziur w centrach takich galaktyk.

Kto zastąpi Kosmiczny Teleskop Hubble'a?

Grupa amerykańskich astronomów przedstawiła swoją wizję godnego następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, który ma stać się największym kosmicznym instrumentem, jaki do tej pory powstał i został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Instrument ma kosztować 10 miliardów dolarów.

Katalog źródeł Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Stworzono Katalog Źródeł Hubble'a - 25 lat obserwacji najsławniejszego teleskopu usystematyzowano i skatalogowano.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował światło z martwych galaktyk

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował słaby blask gwiazd wyrzuconych z bardzo starych galaktyk, rozerwanych miliardy lat temu na skutek oddziaływania grawitacyjnego z sąsiadami. Do procesu tego doszło 4 miliardy lat świetlnych od nas, w środku ogromnego skupiska około pięciuset galaktyk znanych jako Gromada Pandory.

Hubble ujawnia przekrój Wszechświata

Obraz zarejestrowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a rozciąga się od naszego kosmicznego sąsiedztwa aż do najodleglejszych obiektów bardzo wczesnego Wszechświata.

Zbliżenie Hubble'a na supernową w pobliskiej galaktyce

SN 2014J
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał serię zdjęć supernowej SN 2014J, która wybuchła z początkiem bieżącego roku w galaktyce M82. Znajduje się ona w odległości 11,5 miliona lat świetlnych i jest najbliższą Ziemi supernową, która pojawiła się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Eksplozja została skatalogowana jako typ Ia.

Szybkie i wściekłe czarne dziury

Astronomowie z Australii i Ameryki Północnej, którzy dokładnie zbadali pobliska galaktykę M83, odkryli w niej nową, niewielką czarną dziurę o olbrzymiej mocy. Obiekt, który nazwano MQ1, to pierwsze dość dobrze zbadane ciało niebieskie tej klasy.

Hubble i Spitzer obserwują jedne z najmłodszych galaktyk we Wszechświecie

Zespół naukowców kierowany przez astronomów z IAC (Astrophysics Institute of the Canary Islands) i ULL (La Laguna University) ukończył pierwsze analizy obserwacji gromady galaktyk Abell 2744 w ramach projektu zakładającego pozyskiwanie danych z dwóch kosmicznych teleskopów: Hubble'a i Spitzera. Jednym z najważniejszych wniosków z tych badań jest odkrycie jednej z najdalszych znanych nam galaktyk, która najwyraźniej może być potencjalnym obiektem dla projektu HST Frontier Fields.

Odkryto młode, jasne galaktyki

Należące do NASA kosmiczne teleskopy Hubble'a i Spitzera połączyły swe siły w poszukiwaniach czterech wyjątkowo jasnych galaktyk, których wiek sięga 13 miliardów lat, czyli pojawiły się około 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Teleskop Hubble'a wcześniej odkrywał tak odległe galaktyki, ale astronomowie byli zaskoczeni, że udało się znaleźć obiekty, które są jaśniejsze około 10-20 razy niż te dotychczas odkryte.

Hubble wykrył ślady wody na zamglonych planetach

W zeszłym miesiącu ogłoszono, że dzięki obserwacjom wykonanym przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a dwa niezależnie zespoły badawcze znalazły słabe ślady wody w atmosferach pięciu odległych egzoplanet. Obecność sygnatur wody w kilku takich atmosferach przewidziano już kilka lat wcześniej, ale dopiero teraz dokładnie zmierzono ich profile i natężenia.

Hubble odkrył największe skupisko gromad gwiazd

Kosmiczny Teleskop Hubble'a odkrył właśnie największą z dotychczas nam znanych populację gromad kulistych gwiazd – ich ilość ocenia się na 160 000, a zamieszkują one zatłoczone centrum gigantycznego zgrupowania galaktyk, znanego jako Abell 1689. Dla porównania – nasza Droga Mleczna zawiera jedynie około150 takich gromad.

10 lat Teleskopu Spitzera w Kosmosie

Dziesięć lat po tym, jak rakieta Delta II wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie, niosąc ze sobą Kosmiczny Teleskop Spitzera, to orbitalne obserwatorium nadal spogląda na niebo w podczerwieni. Teleskop zbadał wiele komet i asteroid, gwiazd i planet. Teleskop ciągle działa i ma się dobrze. Do jego najnowszych zadań będzie należało monitorowanie groźnych dla Ziemi planetoid.

Hubble odkrywa błękitną planetę

Astronomowie wykonujący obserwacje w świetle widzialnym przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a określili barwy pozasłonecznej planety, która krąży wokół gwiazdy odległej od nas aż o 63 lata świetlne.

Oszałamiające zdjęcie Mgławicy Koński Łeb

Mglawica Konski Leb
Mgławica Koński Łeb, znajdująca się w Konstelacji Oriona, położona jest poniżej gwiazdy Alnitak i stanowi część Zespołu Obłoków Molekularnych Oriona. Mgławica oddalona jest od Ziemi o około 1 500 lat świetlnych. Znana jest również pod nazwą Barnard 33.

Strony

Subscribe to RSS - Teleskop Hubble'a