teleskop Keplera

KIC 8462852 - dysk protoplanetarny czy sztuczna konstrukcja?

KIC 8462852 - dysk protoplanetarny czy sztuczna konstrukcja?

Trzy planety zbliżone rozmiarami do Ziemi okrążają pobliską gwiazdę

Odkryto trzy bardzo ciekawe i podobne być może do Ziemi planety pozasłoneczne. Najbardziej odległa z nich krąży w tzw. strefie Goldilock - obszarze, gdzie ze względu na stosunkowo wysokie temperatury może występować woda w stanie ciekłym, a zatem również istoty żywe.

Nowa Ziemia

Kepler-186f
500 lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorze Łabędzia jest planeta o rozmiarach Ziemi, na której woda może istnieć w stanie ciekłym.

Rewolucja Keplera

W ciągu ostatnich pięciu lat, Kepler zaprezentował zupełnie nową stronę naszej Galaktyki – rojącą się od planet. Dzięki Keplerowi wiemy teraz, że - większość gwiazd ma planety, - planety wielkości naszej Ziemi są powszechne, - we Wszechświecie istnieją planety zupełnie niepodobne do tych z Układu Słonecznego.

715 nowych światów

NASA ogłosiła odkrycie 715 nowych planet. Nowo odkryte światy okrążają 305 gwiazd, ukazując systemy podobne do naszego Układu Słonecznego. Liczba znanych planet wynosi aktualnie ponad 1700. Wszystkie nowo odkryte zostały zaobserwowane przez Kosmiczny Teleskop Keplera.

Podobieństwa między księżycami Układu Słonecznego a egzoplanetami

Zbadano relacje między systemami planet pozasłonecznych a układami księżyców orbitujących wokół Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna. Wyniki moga sie przydać przy poszukiwaniu pierwszych egzoksiężyców metodą chronometrażu tranzytów.

Astronomowie odkryli nową planetę – Kepler-78b

Kepler 78b
Nowa planeta znaleziona w danych z nieczynnego już teleskopu Keplera. Jest mała i szybka, obiega swoją gwiazdę w 8,5 godz. Po raz pierwszy dla tak małej planety zarejestrowano jej własne światło.

Koniec obserwacji Keplera

Kepler
Kilka dni temu Kosmiczny Teleskop Kepler uległ poważnej awarii, która uniemożliwia dalsze prowadzenie obserwacji.


Kolejny etap poszukiwania życia pozaziemskiego

Kepler-62f
Coraz częściej naukowcy sugerują, że kolejne odkrycia planet podobnych do Ziemi powinny prowadzić do intensywnego poszukiwania życia. 18 kwietnia 2013, ogłoszono odkrycie kolejnych planet potencjalnie nadających się do zamieszkania – Kepler-62e oraz Kepler-62f. Jak sugerują badacze, nadszedł czas, aby zająć się szczegółową analizą odkryć, co wymagać będzie zbudowania kolejnych instrumentów badawczych.

Biały karzeł przyłapany przez Keplera na zakrzywianiu przestrzeni

Biały karzel
Głównym zadaniem Kosmicznego Teleskopu Kepler jest poszukiwanie planet pozasłonecznych, które orbitują wokół odległych gwiazd. Czasem jednak przy jego pomocy możemy zaobserwować coś zupełnie niespodziewanego.

Satelita Kepler i 18000 możliwych planet

W najnowszej publikacji zespół naukowy związany z misją Kepler ogłosił znalezienie łącznie 18407 potencjalnych planet orbitujących wokół 11087 gwiazd. Tak wielka ilość kandydatów na planety odkryta wyłącznie dzięki tranzytom jest rezultatem obserwacji trwających nieprzerwanie od 2009 roku.

System planetarny Kepler 47

Kepler 47
W środę, 26 sierpnia astronomowie podczas zjazdu Unii Astronomicznej w Pekinie ogłosili odkrycie dwóch planet, które okrążają dwie gwiazdy. Cały ten układ został nazwany Kepler-47 i znajduje się w odległości 1500 parseków od Ziemi. Jest to pierwszy układ podwójny gwiazd, w którego otoczeniu została znaleziona więcej niż jedna planeta.

Teleskop Keplera odkrył planetę w układzie podwójnym

Teleskop orbitalny Keplera znalazł planetę, która okrąża dwa Słońca (dwie giazdy krążące jednoczesnie wokół swego środka masy w tzw. układzie podwójnym gwiazd). Jest to pierwsza znana nam planeta w takim układzie. Planeta nosi nazwę Kepler-16b, lezy w odległości około 200 lat świetlnych od Słońca, i jest najprawdopodobniej nie nadającym się do zamieszkania, chłodbym, gazowym olbrzymem podobnym do Saturna. Może nieco przypominać słynną planetę Tatooine z Gwiazdnych Wojen, naukowcy są jednak zgodni - na Keplerze-16b nie mogło rozwinąć się życie.

Najciemniejsza znana planeta: obcy świat czarniejszy niż węgiel

Odkryta w 2006 roku, masywna egzoplaneta typu jowiszowego, TrES-2b, jest jak dotychczas najciemniejszym znanym ciałem niebieskim tego typu. Pomiary wykazały, że jej powierzchnia odbija mniej niż jeden procent padającego na nią światła 'słonecznego'. W Układzie Słonecznym Jowisz odbija aż ok. 1/3 światła Słońca - głównie mają w tym udział spowijające go, gęste, jasne obłoki amoniaku. Egzoplaneta TrES-2b nie ma takich chmur ze względu na swoją bardzo wysoką temperaturę powierzchniową.

Kepler odkrywa pięć nowych planet

Nowy teleskop kosmiczny Kepler, którego głównym przeznaczeniem jest poszukiwanie planet podobnych do Ziemi, znakomicie wywiązuje się ze swojego zadania. W styczniu ogłoszono znalazienie pięciu nowych planet pozasłonecznych.Teleskop pracuje od marca 2009. W tym czasie zaobserwował około 150 tysięcy gwiazd "podejrzanych" o posiadanie własnych układów planetarnych i zbadał setki tzw. sygnatur planet - czyli danych obserwacyjnych, zgodnie z którymi dana gwiazda może, choć nie musi, być okrążana przez mniejszy glob.
Subscribe to RSS - teleskop Keplera