Teleskop Spitzera

Spitzer dostrzegł planetę w głębi naszej Galaktyki

Odkrycie to dobrze pokazuje, że Orbitalny Teleskop Spitzera może być z powodzeniem wykorzystany do badania rozkładu planet pozasłonecznych w obrębie naszej Galaktyki.

Spitzer świadkiem zderzenia asteroid

Kosmiczny Teleskop Spitzera zarejestrował erupcję pyłu wokół jednej z młodych gwiazd. Najprawdopodobniej wybuch ten jest wynikiem zderzenia się dwóch dużych asteroid. To właśnie w taki sposób mogą powstawać planety skaliste, takie jak Ziemia.

Hubble i Spitzer obserwują jedne z najmłodszych galaktyk we Wszechświecie

Zespół naukowców kierowany przez astronomów z IAC (Astrophysics Institute of the Canary Islands) i ULL (La Laguna University) ukończył pierwsze analizy obserwacji gromady galaktyk Abell 2744 w ramach projektu zakładającego pozyskiwanie danych z dwóch kosmicznych teleskopów: Hubble'a i Spitzera. Jednym z najważniejszych wniosków z tych badań jest odkrycie jednej z najdalszych znanych nam galaktyk, która najwyraźniej może być potencjalnym obiektem dla projektu HST Frontier Fields.

Odkryto młode, jasne galaktyki

Należące do NASA kosmiczne teleskopy Hubble'a i Spitzera połączyły swe siły w poszukiwaniach czterech wyjątkowo jasnych galaktyk, których wiek sięga 13 miliardów lat, czyli pojawiły się około 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Teleskop Hubble'a wcześniej odkrywał tak odległe galaktyki, ale astronomowie byli zaskoczeni, że udało się znaleźć obiekty, które są jaśniejsze około 10-20 razy niż te dotychczas odkryte.

10 lat Teleskopu Spitzera w Kosmosie

Dziesięć lat po tym, jak rakieta Delta II wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie, niosąc ze sobą Kosmiczny Teleskop Spitzera, to orbitalne obserwatorium nadal spogląda na niebo w podczerwieni. Teleskop zbadał wiele komet i asteroid, gwiazd i planet. Teleskop ciągle działa i ma się dobrze. Do jego najnowszych zadań będzie należało monitorowanie groźnych dla Ziemi planetoid.

Spitzer odkrywa młode gwiazdy, które bawią się swoim hula-hoop

planety okolopodwojne
Astronomowie, korzystając z Kosmicznego Teleskopu Spitzera należącego do NASA, zaobserwowali układ młodych gwiazd, który mruga co 93 dni. Układ ten, nazwany YLW 16A, najprawdopodobniej składa się z trzech rozwijających się gwiazd. Dwie z nich są jeszcze otoczone przez dysk materii będącej "odpadem", który zostaje po procesie formowania gwiazd.

Kosmiczny Teleskop Spitzera rozwiązuje zagadkę świecenia tła nieba

Spitzer
Rezultaty   badań   przeprowadzonych   Kosmicznym   Teleskopem   Spitzera, opublikowane   w   prestiżowym   czasopiśmie  Nature,  rzucają   nowe   światło   na  zagadkowe  słabe świecenie tła obserwowane w podczerwieni we wszystkich kierunkach   na   niebie.   Okazuje   się,   że   świecenie   to   najprawdopodobniej powodują gwiazdy wyrwane z galaktyk i wyrzucone poza ich obszar podczas zderzeń galaktyk zachodzących we wczesnym Wszechświecie.

Zagadka narodzin masywnej gwiazdy rozwiązana

Obserwacje obiektu IRAS 13481-6124 dowodzą, że wszystkie gwiazdy powstają w ten sam sposób. Wokół tego młodego obiektu, posiadającego masę 20 razy i promień 5 razy większy od Słońca, krąży dysk materii, z której gwiazda powstaje. Gwieździe z gwiazdozbioru Centaura zanurzonej w prenatalnym kokonie i znajdującej się ok. 10 000 lat świetlnych od nas przyjrzała się grupa astronomów.

Jesteśmy świadkami narodzin gwiazdy!

Obiekt, któremu nadano oznaczenie L1448-IRS2E, znajduje się około 800 lat świetlnych stąd w gwiazdozbiorze Perseusza i dopiero zaczyna ściągać na siebie materię z otaczającej go chmury gazowo-pyłowej. Astronomowie znaleźli go za pomocą instrumentu Submilimeter Array na Hawajach oraz Kosmicznego Teleskopu Spitzera.

Podczerwony pierścień Saturna

Dane z Kosmicznego Teleskopu Spitzera ukazały świecący w podczerwieni ogromny, szeroki pierścień wokół Saturna otaczający go w odległości od 6 do 18 mln km. Podczerwony pierścień nachylony jest pod kątem 27 stopni do głównej płaszczyzny pierścieni. Jeden z najdalszych księżyców Saturna, Phoebe, okrąża planetę zanurzony wewnątrz wielkiego pierścienia i prawdopodobnie zasila go w materiał.

W podczerwieni rządzą odległe galaktyki

Badania prowadzone w ciągu ostatnich dziesięciu lat pokazały istnienie wielu masywnych, jasnych galaktyk na wysokich redshiftach. Wiedzę tą wzbogaciły niedawno dane z teleskopu BLAST.

Planeta jak Ziemia

Z danych obserwacyjnych teleskopu Spitzera Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA wynika, że 424 lata świetlne od nas w układzie słonecznym z gwiazdą HD 113766 powstaje właśnie planeta podobna do Ziemi.

Ukryte i głodne czarne dziury

Większość największych we Wszechświecie czarnych dziur zjadało swe kosmiczne posiłki za zamkniętymi drzwiami - aż do teraz. Swymi bystrymi oczami, widzącymi w podczerwieni, należący do NASA Kosmiczny Teleskop Spitzera (ang. Spitzer Space Telescope) przeniknął przez ściany galaktycznego pyłu, by prawdopodobnie odkryć długo poszukiwaną populację głodnych czarnych dziur znanych jako kwazary.

Rentgenowskie niebo

Astronomowie wiedzą, że niebo świeci w wysoko energetycznym zakresie promieniowania rentgenowskiego. Uważają promienie X za ostatnie tchnienie materii pochłanianej przez masywne, czarne dziury. Obiekty te ukrywają się za grubymi ścianami gazu i pyłu; są one tak grube, że jedynie fale radiowe oraz bardzo energetyczne promienie X mogą się przez nie przedrzeć. Te drugie jedynie w swych najwyższych energiach - "umiarkowane" promienie X również są blokowane.

Sedna z obłoku Oorta

14 listopada 2003 roku teleskop Samuela Oschin'a w Obserwatorium Palomarskim zaobserwował obiekt nazwany 2003 VB12 - najdalszy obiekt w naszym Układzie Słonecznym. Planetoida czy też planeto-podobny obiekt jest najdalszym znanym obiektem krążącym wokół Słońca. Znajduje się ponad dwa razy dalej od Słońca niż ostatnia planeta Układu Słonecznego - Pluton. Obiekt 2003 VB12 nazwano również nieco bardziej romantycznie - Sedna. Sedna to w mitologii Eskimosów groźna bogini morza.
Subscribe to RSS - Teleskop Spitzera