Teleskop Subaru

Znaleziono ponad 800 ciemnych galaktyk w Gromadzie Coma

Grupa badaczy z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Yorku i Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Japonii odkryła 854 wyjątkowo ciemnych galaktyk w Gromadzie Coma. Było to możliwe dzięki starannej analizie danych archiwalnych z Teleskopu Subaru.

Teleskop Subaru wykrył "nagłe" galaktyki wczesnego Wszechświata

Astronomowie spojrzeli na w czasie wstecz – na ponad 13 miliard lat – i odkryli siedem wczesnych galaktyk, które musiały pojawić się dość niespodziewanie w około 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Trójwymiarowa mapa wielkoskalowej struktury Wszechświata

Astronomowie pracujący w Projekcie FastSound zaprezentowali pierwszą wersję nowej, trójwymiarowej mapy Wszechświata, opartej na przeglądzie galaktyk położonych w odległościach ponad dziewięciu miliardów lat świetlnych od nas.

Obserwacje Subaru i CoRoT odkrywają przyszłość Słońca

CoRoT Sol 1
Grupa astronomów pod kierunkiem Jose Dias do Nascimento z Universidade Federal do Rio Grande do Norte (Brazylia) odkryła w Drodze Mlecznej najdalej położoną gwiazdę, bliźniaczo podobną do naszego Słońca. Gwiazda CoRoT Sol 1 posiada taką samą masę jak Słońce oraz zbliżony do niego skład chemiczny. Gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Widma promieniowania uzyskane przez High Dispersion Spectrograph (HDS), zamontowanego na Teleskopie Subraru,

Nowe obserwacje galaktyki M82 ujawniają wielokrotne źródła silnego wywiewania materii

Teleskop Subaru z zainstalowaną kamerą do obserwacji w podczerwieni oraz spektroskopem COMICS (ang. Cooled Mid-Infrared Camera and Spectrometer) dostarczył nowe zdjęcia wnętrza galaktyki M82, które ukazują gromady młodych gwiazd jak i źródła wywiewania materii z galaktyki ze spektakularną dokładnością. Obserwacje te przyczyniają się do głębszego zrozumienia złożonych procesów w młodych galaktykach, które aktywnie tworzą gwiazdy, pokazują one, że wywiewanie materii występuje w wielu miejscach w galaktyce nie zawsze związanych z pojedynczymi skupiskami gwiazd.

Supermasywna czarna dziura

Odkryto olbrzymią galaktykę, a w jej centrum supermasywną czarną dziurę. To najodleglejsza zaobserwowana czarna dziura - znajduje się od nas w odległości 12,8 miliarda lat świetlnych, czyli na redshifcie z = 6,43. Wiek Wszechświata szacowany jest na 13,7 mld lat, więc odkryty obiekt istniał, gdy Wszechświat miał jedyne 900 mln lat - powstał więc nadspodziewanie szybko i jest nadspodziewanie duży. Masa czarnej dziura szacowana jest na miliard mas Słońca, jej galaktyka macierzysta jest rozmiarów naszej Drogi Mlecznej.
Subscribe to RSS - Teleskop Subaru