teleskopy naziemne

Astronomowie przygotowują się do odlania zwierciadła gigantycznego teleskopu

Wielki piec odlewniczy w Arizonie roztapia już szkło, które posłuży do odlania wielkiego, mającego ponad osiem metrów średnicy zwierciadła dla nowego, gigantycznego teleskopu o zdolności rozdzielczej dziesięciokrotnie większej niż w przypadku Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Zwierciadło budowanego obecnie Gigantycznego Teleskopu Magellana, który stanie na pustyni Atacama w Chile jeszcze przed rokiem 2022, będzie musiało być dodatkowo polerowane przez cały rok – tak, by sprostać ogromnym wymaganiom.

Pierwsze światło Jansky Very Large Array

VLA
Naukowcy z U.S. Naval Research Laboratory (NRL) i National Radio Astronomy Observatory (NRAO) 1. maja 2012 zarejestrowali pierwsze światło słynnego układu 27 anten w USA  Very Large Array (od niedawna Jansky Very Large Array  - JVLA) na częstotliwości poniżej 1 GHz.

Pierwsze światło obserwatorium H.E.S.S.II

H.E.S.S.

26 lipca 2012 roku pierwsze światło zobaczył piąty z teleskopów obserwatorium H.E.S.S.II. Nazwa H.E.S.S. to akronim nazwy “High Energy Stereoscopic System”, która równocześnie upamiętnia odkrycie przez Victora Hessa cząstek promieniowania kosmicznego.

Pierwsze światło Discovery Channel Telescope

Discovery Channel Telescope
Discovery Channel Telescope (DCT) to 4.2-metrowy teleskop wybudowany przez Lowell Observatory w Flagstaff (Arizona, USA). Fundatorem i właścicielem tego przedsięwzięcia jest Discovery Communications, które są w posiadaniu m.in. stacji telewizyjnej Discovery Channel. 21 lipca nastąpiła oficjalna gala inauguracyjna.

ESO zaprasza Polskę

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), jedna z najbardziej znaczących na świecie organizacji do badań astronomicznych, chętnie przyjmie Polskę do swoich szeregów. Tak wynika ze słów wypowiedzianych przez Dyrektora Generalnego ESO deklarującego gotowość ESO do rozpoczęcia negocjacji.

Maraton obserwacyjny w Planetarium w Grudziądzu 20-22.X

W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym (PiOA) w Grudziądzu zaplanowano w tym tygodniu niezwykły maraton obserwacyjny. Niezwykły dlatego, że obserwacje będą robione zdalnie za pośrednictwem Internetu. Uczniowie grudziądzkich szkół będą mogli sterować teleskopem o średnicy 40 centymetrów na pustyni w Arizonie (niedaleko Phoenix) oraz jednym z największych na świecie teleskopów - 2 metrowym teleskopem na Hawajach.

ALMA działa! Pierwszy obraz z najpotężniejszego teleskopu pracującego w dziedzinie podczerwieni

Najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane w dziejach ludzkości naziemne obserwatorium Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, w skrócie ALMA, zostało niedawno oficjalnie otwarte. Obserwatorium jest nadal w trakcie budowy, ale już pierwszy obraz wykonany przy użyciu tego instrumentu ukazuje Wszechświat jakiego dotychczas nie mogliśmy zobaczyć. Tysiące naukowców z całego świata starało się o to, by być pierwszymi badaczami, którzy będą mogli obserwować jedne z najciemniejszych, najzimniejszych, najdalszych i najbardziej skrytych tajemnic kosmosu, przy wykorzystaniu tego najnowszego astronomicznego narzędzia.

Polska wersja witryny internetowej Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO

Mimo, że nasz kraj nie należy do ESO, to ta jedna z największych na świecie organizacji do badań astronomicznych zdecydowała się na przetłumaczenie na język polski swojej witryny internetowej. Europejskie Obserwatorium Południowe ESO to międzynarodowa organizacja zrzeszająca 15 krajów europejskich. Należą do niej Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.

Galaktyki pożywieniem kwazarów!

Astronomowie zaobserwowali gigantyczną mgławicę zjonizowanego gazu wokół jednego z kwazarów oraz oznaki jego oddziaływania z pobliską mu galaktyką. Obserwacje wykonano przy pomocy dwóch największych teleskopów na świecie: VLT (Very Large Telescope) w Chile i GTC (Gran Telescopio Canarias) na Wyspach Kanaryjskich. Grupa naukowców, którą kierował Montserrat Villar Martin z Instituto de Astrofisica de Andalucia-CSIC w Hiszpani, zbadała aktywność kwazara o nazwie SDSS J0123+00.

GLAST - Fermi Gamma-ray Space Telescope

Teleskop GLAST został wyniesiony na orbitę 11 czerwca br. i rozpoczął 60-dniowy okres próbny, który, poki co, przechodzi wyśmienicie. GLAST to skrót od Gamma-ray Large Area Space Telescope, czyli wielkopowierzchniowy teleskop kosmiczny do obserwacji na falach gamma. Dwa instrumenty wchodzące w skład teleskopu poddawane są testom i kalibracjom - Large Area Telescope (LAT) oraz GLAST Burst Monitor (GBM). LAT wykonał zdjęcia całego nieba pokazując jaśniejący gaz w Drodze Mlecznej, pulsary i odległe galaktyki. Na ten obraz składa się 95 godzin pierwszych obserwacji dokonanych przez LAT. Dla porównania, uzyskanie podobnego obrazu zajęło nie działajacemu już Kosmicznemu Teleskopowi Comptona całe lata.Obraz przedstawia gaz i pył w płaszczyźnie Drogi Mlecznej świecący w zakresie gamma w wyniku zderzeń z wysokoenergetycznymi jądrami cząstek, czyli z promieniowaniem kosmicznym. Takie obserwacje będą głównym zadaniem teleskopu LAT przez następny rok - szybkie zdjęcia często wykonywane pozwolą monitorować gwałtownie zmieniające się źródła na niebie. Detetektor LAT wykrywa fotony o energiach od 20 milionów eV do ponad 300 miliardów eV (5 milionów razy więcej niż dawka promieniowania roentgenowskiego przy prześwietlaniu zęba).
Subscribe to RSS - teleskopy naziemne