tranzyt

Tranzyt Merkurego w Astrobazie Kruszwica

9 maja 2016 r. w Astrobazie Kopernik w Kruszwicy ok. 260 osób podziwiało Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Było to najważniejsze tegoroczne wydarzenie astronomiczne.

Spojrzenie na Merkurego

9 maja nastąpi przejście (tranzyt) Merkurego przed tarczą Słońca. Będzie ono trwało aż 7 i pół godziny.

Trzy planety zbliżone rozmiarami do Ziemi okrążają pobliską gwiazdę

Odkryto trzy bardzo ciekawe i podobne być może do Ziemi planety pozasłoneczne. Najbardziej odległa z nich krąży w tzw. strefie Goldilock - obszarze, gdzie ze względu na stosunkowo wysokie temperatury może występować woda w stanie ciekłym, a zatem również istoty żywe.

Tranzyt Wenus - wspomnienie

Już po wszystkim, teraz można tylko wspominać. Do zobaczenia za 105 lat! Podsumowanie i foto-relacje można zobaczyć na ogólnopolskiej stronie vt2012.astronomia.pl

Tranzyt Wenus - końcowe odliczanie!

Przejście Wenus zdaży się już dzisiejszej nocy. Po raz ostatni w tym stuleciu! Każdy może wykonać zdjęcie przejścia Wenus, nawet jeśli nie ma odpowiedniego sprzętu albo pogoda niedopisze. MicroObservatory udostępni 5 i 6 czerwca na portalu Observing with NASA projekt ...

Tranzyt Wenus - 6 czerwca o świcie

6 czerwca 2012 roku od wschodu Słońca do godz. 6:55 będziemy obserwować przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Niestety, po raz ostatni w tym stuleciu. Następne przejście nastąpi dopiero 11 grudnia 2117 roku!

Przejście Wenus 8 czerwca 2004

8 czerwca 2004 roku można będzie obserwować z Ziemi przejście Wenus - bliźniaczej siostry Ziemi - na tle tarczy Słońca. To bardzo rzadkie zjawisko potrwa około 6 godzin i będzie widoczne z Polski, większości terenów Europy, części Afryki i Azji. Poprzednie przejście Wenus nastąpiło w XIX wieku, więc nikt z żyjących obecnie nigdy nie widział tego zjawiska. Następne pełne przejście Wenus będzie można obserwować w Polsce dopiero za 243 lata.
Subscribe to RSS - tranzyt