Układ Słoneczny

Międzygwiezdne nośniki mogły utworzyć oazy życia

Najnowsze badania naukowców z Harvard zdają się dowodzić, że życie w pewnej postaci może podróżować pomiędzy gwiazdami w procesie znanym jako panspermia. Co więcej – może ono rozprzestrzeniać się tam, zostawiając za sobą pewien określony wzór, który teoretycznie możemy wykryć.

Dione, pierścienie, cienie, Saturn

Co się dzieje na tym dziwnym zestawieniu księżyca i jego planety? Widać tu piękne cienie pierścieni.

Czytaj więcej na stronach APOD.pl.

Odkrycie pierwszych międzygwiazdowych cząstek

Siedem rzadkich, mikroskopijnych cząstek pyłu międzygwiazdowego datowanego na same początki Układu Słonecznego znalazło się wśród próbek zebranych przez naukowców, którzy badali ładunek przywieziony na Ziemię w roku 2006 przez sondę kosmiczną NASA - Stardust. W przypadku potwierdzenia tego doniesienia cząstki te będą pierwszymi próbkami współczesnego pyłu międzygwiazdowego.

Asteroida przeleciała w odległości 34 tysięcy kilometrów od Ziemi

7 września o godzinie 20:18 czasu polskiego (18:18 GMT) asteroida 2014 RC przeleciała w odległości zaledwie około 34 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi – to 10 razy bliżej niż średnia orbita Księżyca oraz wielu sztucznych satelitów geostacjonarnych. Miała wielkość przeciętnego domu mieszkalnego i została odkryta przez astronomów zaledwie kilka dni temu. Naukowcy byli jednak zgodni co do tego, że nie zderzy się ona z naszą planetą.

55-cio letnia tajemnica Ciemnej Strony Księżyca rozwiązana?

Astrofizycy twierdzą, że rozwiązano jedną z największych zagadek dotyczących naszego Księżyca. Gdy radziecki statek kosmiczny Luna 3 przekazał pierwsze zdjęcia drugiej, tak zwanej ciemnej strony Księżyca, naukowcy byli nieco zaskoczeni. Wcześniej bowiem oczekiwano, że będzie ona wyglądać bardzo podobnie do tej widocznej z Ziemi półkuli. Jednak zamiast charakterystycznych „mórz”, od lat już obserwowanych przez małe, ziemskie teleskopy, ujrzano jedynie równiny, kratery meteorytowe, i zaledwie kilka mniejszych, ciemnych obszarów, pokrywających tylko 2% powierchni tej ciemnej strony.

Narodziny nowego satelity Saturna

Sonda NASA, Cassini, udokumentowała powstawanie niewielkiego obiektu wewnątrz lodowych pierścieni Saturna, który może być jego nowym księżycem. Odkrycie to może nam również dostarczyć ciekawych wskazówek na temat procesów związanych z tworzeniem się znanym nam już księżyców planet.

Cztery lata pracy sondy Solar Dynamics Observatory

To orbitalne obserwatorium rejestruje obrazy Słońca na dziesięciu różnych długościach fal, z których każda odpowiada innej temperaturze materii słonecznej. Słońce podlega nieustannym zmianom. Sonda NASA, Solar Dynamics Observatory (SDO), ciągle je obserwuje. Już od czterech lat.

Nadlatuje kometa ISON

Kometa ISON wkroczyła już w swej kosmicznej wędrówce w wewnętrzne rejony Układu Słonecznego. Zmierza teraz ku swemu maksymalnemu zbliżeniu do Słońca, które będzie mieć miejsce 28 listopada tego roku. Wówczas kometa znajdzie się przez chwilę w odległości zaledwie kilku milionów kilometrów od rozgrzanej powierzchni naszej gwiazdy. Będzie to widok niezwykle efektowny – kometa w ciągu dnia będzie być może widoczna gołym okiem. ISON została już okrzyknięta najważniejszą kometą stulecia.

Sonda IBEX wykryła zmianę kierunku wiatru międzygwiazdowego

Ruch Układu Słonecznego w lokalnym obłoku materii
Amerykańska sonda IBEX wykryła, że neutralne atomy helu wlatujące do Układu Słonecznego z przestrzeni międzygwiazdowej czynią to z innego kierunku niż obserwowano do tej pory. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Science”. W badaniach wzięli udział Polacy.

Uran ma planetoidę trojańską

2011 QF99 - planetoida trojańska Urana (symulacja orbity)
Astronomowie z Kanady i Francji odkryli, że Uran posiada planetoidę trojańską. Wyniki badań obiektu oznaczonego jako 2011 QF99 ukazały się w dzisiejszym wydaniu czasopisma "Science".

Satelita IBEX pokazał nam warkocz Układu Słonecznego

Nowe dane wskazują na to, że „ogon” naszego Układu Słonecznego składa się nie z jednego pasma, a raczej ze struktury przypominającej loby. Sonda IBEX (NASA Interstellar Boundary Explorer) dostarczyła nam właśnie pierwsze w historii, kompletne fotografie „zawietrznego obszaru” naszego Układu Słonecznego. Widać na nich ciekawą, nieoczekiwaną strukturę.

Nowo odkryty, pobliski układ gwiazdowy

Naukowcy donoszą o odkryciu nowego, pobliskiego układu gwiazdowego. Ma on w swym centrum gwiazdę, w której nie zapaliły się procesy jądrowe - brązowego karła – i stanowi trzeci pod względem odległości do Układu Słonecznego, inny układ gwiazdowy. Są duże szanse, że znajdują się w nim egzoplanety.

NASA planuje przechwycić asteroidę

Zarząd agencji kosmicznej NASA przedstawił propozycję przechwycenia niewielkiej, jak dotąd nie zidentyfikowanej asteroidy, przetransportowania jej w bezpośrednie sąsiedztwo Ziemi i wysłanie zespołu astronautów celem jej dokładnego zbadania. A wszystko to w ciągu nadchodzącej dekady.

Deszcz z pierścieni Saturna

Finansowane przez NASA obserwacje słynnym teleskopem z Obserwatorium Kecka na Hawajach, prowadzone obecnie przez Uniwersytet w Leicester, w Anglii, dotyczyły ostatnimi czasy między innymi „deszczu” z naładowanych cząsteczek wody, obserwowanego w atmosferze Saturna, „padającego” z jego pierścieni. Zauważono, że zasięg takiego pierścieniowego deszczu jest znacznie większy, niż wcześniej sądzono, i pada on na dużych obszarach powierzchni gazowego olbrzyma. Ma to wpływ na skład i układ temperatur w górnej części atmosfery Saturna.

Internauci wybierają nazwy dla księżyców Plutona

Instytut SETI (www.seti.org) organizuje anonimową ankietę online, w której każdy z nas może pomóc w wymyśleniu i wyborze nazw dla dwóch nowo odkrytych satelitów Plutona - planety karłowatej znajdującej się na obrzeżach Układu Słonecznego. Naukowcy znaleźli je w latach 2011 i 2012. Jak dotychczas nazywa się je nazwami „roboczymi” P4 i P5, ale w planie jest nadanie im bardziej ludzkich mian.

Strony

Subscribe to RSS - Układ Słoneczny