układy podwójne

Jedna na miliard gwiazd – niezwykłe odkrycie satelity Gaia oraz miłośników astronomii

Astronomowie za pomocą europejskiego kosmicznego obserwatorium Gaia odkryli wyjątkowy układ podwójny gwiazd, w którym jedna z gwiazd jest „pożerana” przez drugą. Odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć ostatnie etapy życia gwiazd i wybuchy supernowych.

V404 Cygni budzi się po 26 latach

Satelita Integral, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej, po koniec czerwca obserwował przez ponad tydzień wyjątkowy rozbłysk z czarnej dziury, która pożera materię pochodzącą ze swojego towarzysza. Obserwacje prowadzono w zakresie rentgenowskim i promieniowania gamma wysokich energii.

Zderzenie gwiazd wyjaśnieniem zagadkowej eksplozji z XVII wieku

Nowe obserwacje wykonane za pomocą teleskopu APEX wskazują, że gwiazda, którą europejscy astronomowie dostrzegli na niebie w 1670 roku nie była wybuchem gwiazdy nowej, ale znacznie rzadszym, gwałtownym zderzeniem gwiazd. Była wystarczająco spektakularna, aby ją łatwo dostrzec nieuzbrojonym okiem podczas swojego pierwszego wybuchu, ale ślady, które pozostawiła są tak słabe, że dopiero dokładne obserwacje przy pomocy teleskopów submilimetrowych 340 lat później pozwoliły ostatecznie rozwiązać zagadkę. Wyniki badań ukażą się 23 marca 2015 r. w internetowym wydaniu czasopisma „Nature”.

Dziwny przypadek brakującego brązowego karła

Nowy instrument SPHERE, pracujący na należący do ESO teleskopie VLT, został wykorzystany do poszukiwań brązowego karła, które spodziewano się na orbicie wokół nietypowej gwiazdy podwójnej V471 Tauri. SPHERE dał astronomom najlepszy widok na otoczenie tego intrygującego obiektu. Jednak nic ta mnie znaleziono. Zaskakująca absencja przewidywanego z dużym prawdopodobieństwem brązowego karła oznacza, że tradycyjne wytłumaczenie dziwnego zachowania V471 Tauri jest błędne. Ten nieoczekiwany rezultat został opisany w pierwszym artykule opartym o dane ze SPHERE.

Nietypowe układy gwiazd podwójnych

Odkrycie nowego rodzaju gwiezdnych bliźniąt daje naukowcom wgląd w procesy powstawania i ewolucji masywnych gwiazd, ciasnych układów podwójnych oraz tzw. gwiazdowych żłobków.

Tajemniczy obiekt okrążający centrum Drogi Mlecznej jest parą gwiazd

Tajemniczy obiekt okrążający centrum Drogi Mlecznej okazał się parą połączonych ze sobą gwiazd.

W układzie podwójnym odkryto "linię życia" wspomagającą powstawanie planet

Artystyczna wizja układu podwójnego GG Tauri-A
Po raz pierwszy naukowcy korzystający z ALMA wykryli strumień gazu poruszający się od masywnego zewnętrznego dysku w stronę wewnętrznych części układu podwójnego gwiazd. Takiej struktury nigdy wcześniej nie obserwowano. Może być odpowiedzialna za utrzymywanie drugiego, mniejszego dysku materii formującej planety, która w przeciwnym wypadku zaniknęłaby dawno temu. Połowa gwiazd podobnych do Słońca powstaje w układach podwójnych, co oznacza, że wyniki badań będą mieć spore konsekwencje dla poszukiwania egzoplanet. Rezultaty opublikowano 30 października 2014 r. w czasopiśmie „Nature”.

VLT dostrzegł największego żółtego hiperolbrzyma

Żółty nadolbrzym HR 5171 i jego otoczenie
Interferometr VLTI odkrył największą żółtą gwiazdę, jedną z dziesięciu największych znanych gwiazd. Hiperolbrzym posiada średnicę ponad 1300 razy większą niż średnica Słońca. Jest częścią układu podwójnego, którego drugi składnikiem znajduje się tak blisko, że jest w kontakcie z główną gwiazdą. Obserwacje rozciągające się na sześćdziesiąt lat, w tym dokonane przez miłośników astronomii, wskazują także, że ten rzadki obiekt zmienia się bardzo gwałtownie i natrafiliśmy na bardzo krótkotrwałą fazę jego ewolucji.

Nowe badania nad formowaniem się układów podwójnych

Unowocześniona niedawno sieć interferometryczna - radioteleskopy VLA (Karl G. Jansky Very Large Array) umożliwiła naukowcom odkrycie nieznanych dotąd, gwiazdowych towarzyszy bardzo młodych protogwiazd. Przemawia to za jedną z wielu konkurencyjnych teorii dotyczących mechanizmu powstawania gwiazd podwójnych.

Dokładny pomiar odległości rozwiązuje znaną zagadkę astronomiczną

Wizja artystyczna SS Cygni
Naukowcy wykorzystali amerykańską sieć radioteleskopów VLBA oraz europejską sieć EVN do precyzyjnego pomiaru odległości do jednego z najczęściej obserwowanego układu gwiazd na niebie – układu podwójnego SS Cygni. Obiekt ten znajduje się w odległości 370 lat świetlnych od Ziemi.

Tajemnicza struktura wokół czarnej dziury

W styczniu 2011 roku satelita Swift uchwycił słaby błysk promieniowania rentgenowskiego, które okazało się pochodzić z najbardziej niezwykłego, podwójnego

Mierzenie Wszechświata jeszcze dokładniej niż kiedykolwiek

Mapa Wielkiego Obłoku Magellana
Po prawie dekadzie starannych obserwacji międzynarodowy zespół astronomów, z bardzo dużym udziałem Polaków, zmierzył dystans do sąsiedniej galaktyki, Wielkiego Obłoku Magellana, dokładniej niż to było czynione do tej pory. Nowe pomiary polepszają także naszą wiedzę o tempie rozszerzania się Wszechświata – stałej Hubble’a – i są kluczowym krokiem w kierunku zrozumienia natury tajemniczej ciemnej energii, która wywołuje przyspieszanie ekspansji Wszechświata. Zespół użył teleskopów z Obserwatorium ESO La Silla w Chile, a także innych instrumentów na całym świecie. Wyniki ukażą się 7 marca 2013 r. w czasopiśmie Nature.

Odkryto planetę z czterema słońcami - z pomocą internautów

Artystyczna wizja układu czterokrotnego gwiazd z planetą PH1
Astronomowie z USA, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii, wspierani przez internautów z projektu PlanetHunters.org, odkryli planetę z czterema słońcami. Obecnie znanych jest jedynie sześć planet w układach podwójnych gwiazd, a nowo odkryta znajduje się w układzie czterokrotnym gwiazd - to pierwszy taki przypadek.

Złoto powstaje w kosmicznych katastrofach ?

Dokładne symulacje numeryczne prowadzą do wniosku, że gwałtowne mergery (zlewanie się) gwiazd neutronowych w systemach podwójnych mogą być głównym źródłem najcięższych pierwiastków we Wszechświecie.

Odkryto unikalny układ gwiazd podwójnych zaćmieniowych!

Astrofizycy z Uniwersytetu w Kaliforni, Santa Barbara (UCSB), jako pierwsi odkryli przedziwny układ podwójny zaćmieniowy, którego składnikami są dwa zupełnie różne białe karły. Jeden z nich okazuje się być rzadko spotykanym białym karłem z helowym jądrem o masie zaledwie 10-20% masy Słońca.

Strony

Subscribe to RSS - układy podwójne