VST

Galaktyka w Trójkącie na zdjęciu z VST

Galaktyka M33
VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium ESO Paranal w Chile sfotografował na pięknym, szczegółowym zdjęciu galaktykę Messier 33. Ta galaktyka spiralna jest drugą pod względem odległości dużą galaktyką w pobliżu Drogi Mlecznej. Zawiera wiele jasnych gromad gwiazd oraz obłoków gazu i pyłu. Nowe zdjęcie to jeden z najbardziej szczegółowych szerokokątnych widoków opisywanego obiektu, wyraźnie ukazujący wiele świecących na czerwono obłoków gazu w ramionach spiralnych.
Znaczniki: 

Wstępny wgląd w skarbnicę teleskopu do przeglądów nieba

Mgławicy Laguna
VLT Survey Telescope (VST) w Obserwatorium ESO Paranal w Chile wykonał bogate w szczegóły zdjęcie Mgławicy Laguna. W tym olbrzymim obłoku gazu i pyłu intensywnie tworzą się jasne nowe gwiazdy, są tam też młode gromady gwiazd. Fotografia jest niewielką częścią jednego z jedenastu publicznych przeglądów nieba prowadzonych obecnie za pomocą teleskopów ESO. Wspólnie dostarczą ogromnej spuścizny publicznie dostępnych danych dla światowej społeczności astronomicznej.
Znaczniki: 

Tworzenie nowych gwiazd w Mgławicy Krewetka

Szczegółowe zdjęcie Mgławicy Krewetka z VST
Świecące zbiorowisko obłoków gazu, widoczne na tym nowym zdjęciu, tworzy olbrzymią gwiezdną wylęgarnię o nazwie Mgławica Krewetka (Prawn Nebula). Fotografia, którą uzyskano za pomocą teleskopu VST w Obserwatorium ESO Paranal w Chile, może być najlepszym wykonanym zdjęciem tego obiektu. Pokazuje gromadki gorących, nowo narodzonych gwiazd położonych wśród obłoków tworzących mgławicę.
Znaczniki: 

Zdjęcie Mgławicy Carina na inaugurację teleskopu VST

Mgławica Carina sfotografowana przez teleskop VST
Nowe, spektakularne zdjęcie obszaru gwiazdotwórczego Mgławica Carina zostało uzyskane za pomocą VLT Survey Telescope w Obserwatorium Paranal w Chile i opublikowane z okazji dzisiejszej inauguracji teleskopu w Neapolu. Zdjęcie wykonano z Sebastiána Piñery, prezydenta Chile, podczas jego wizyty w obserwatorium 5 czerwca 2012 roku.
Znaczniki: 
Subscribe to RSS - VST