Wenus

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie!

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie! W tym miesiącu będziemy mieli okazję do podziwiania przejściowego zjawiska, jakim jest jednoczesna obecność na niebie aż pięciu planet widocznych z Ziemi gołym okiem.

6 grudnia popatrz na Wenus

Wenus jako Gwiazdę Wieczorną można podziwiać przez cały miesiąc na południowo-zachodnim niebie. Wieczorem w piatek 6.XII. osiągnie maksimum jasności, aż -4.7 magnitudo.

Planeta Wenus zachowuje się trochę jak kometa

Zachowanie jonosfery Wenus przy normalnej i osłabionej intensywności wiatru słonecznego
W okresach osłabionej intensywności wiatru słonecznego jonosfera Wenus rozciąga się niczym ogon komety – takie są wyniki obserwacji przeprowadzonych za pomocą sondy Venus Express należącej do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Tranzyt Wenus - wspomnienie

Już po wszystkim, teraz można tylko wspominać. Do zobaczenia za 105 lat! Podsumowanie i foto-relacje można zobaczyć na ogólnopolskiej stronie vt2012.astronomia.pl

Tranzyt Wenus - końcowe odliczanie!

Przejście Wenus zdaży się już dzisiejszej nocy. Po raz ostatni w tym stuleciu! Każdy może wykonać zdjęcie przejścia Wenus, nawet jeśli nie ma odpowiedniego sprzętu albo pogoda niedopisze. MicroObservatory udostępni 5 i 6 czerwca na portalu Observing with NASA projekt ...

Tranzyt Wenus - 6 czerwca o świcie

6 czerwca 2012 roku od wschodu Słońca do godz. 6:55 będziemy obserwować przejście Wenus na tle tarczy Słońca. Niestety, po raz ostatni w tym stuleciu. Następne przejście nastąpi dopiero 11 grudnia 2117 roku!

Koniunkcja Księżyca z Wenus i Jowiszem

Sierp Księżyca

Przez najbliższe dni obserwatorzy nieba będą mieli okazję podziwiać koniunkcję "nowego Księżyca" z Wenus i Jowiszem. Wszystkie trzy ciała niebieskie można już od dziś obserwować na zachodnim nieboskłonie krótko po zachodzie Słońca. Księżyc (obecnie trzy dni po pełni) znajduje się 3.5 stopnia na północny wschód od Jowisza. Jowisz świeci z dużą jasnością -2.1 magnitudo, ale nadal jego blask przyćmiewa jasna Wenus (-4.4 mag) położona

Przejście Wenus 8 czerwca 2004

8 czerwca 2004 roku można będzie obserwować z Ziemi przejście Wenus - bliźniaczej siostry Ziemi - na tle tarczy Słońca. To bardzo rzadkie zjawisko potrwa około 6 godzin i będzie widoczne z Polski, większości terenów Europy, części Afryki i Azji. Poprzednie przejście Wenus nastąpiło w XIX wieku, więc nikt z żyjących obecnie nigdy nie widział tego zjawiska. Następne pełne przejście Wenus będzie można obserwować w Polsce dopiero za 243 lata.
Subscribe to RSS - Wenus