zaćmienia

Gratka dla miłośników astronomii

Pas zakrycia
17 kwietnia o godz. 02.21:46 UT nastąpi zjawisko zakrycia gwiazdy UCAC2 26033679
(11,4m) przez obiekt typu TNO o nazwie (50000) Quaoar.

Szczegóły tutaj (plik pdf).

Na rysunku: Pas zakrycia został podzielony na odcinki reprezentujące kolejne minuty zjawiska przewidziane w efemerydzie.
Elipsa zakreślona na grafice reprezentuje niepewność (1 σ), a jej duża wartość wynika w tym przypadku głównie z niedokładności orbity ciała.

Zaćmienie Księżyca z Grudziądza

Podczas obserwacji zaćmienia Księżyca 10.XII miłośnicy zgromadzeni na tarasie obserwacyjnym grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika mieli trudne zadanie do wykonania. Wiał silny wiatr, który szybko wyziębiał organizm oraz powodował drgania sprzętu. Ponadto po zachodzie Słońca pojawiły się chmury we wschodniej części nieba, czyli tam gdzie rozgrywał się kosmiczny spktakl.

Potrójne zaćmienie na Jowiszu

Na pierwszy rzut oka Jowisz wygląda jakby był chory na odrę. Pięć kropek - biała, niebieska i trzy czarne rozrzucone są w górnej połowie tarczy planety. Dzięki zdjęciom z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a wiemy, że te kropki na największej planecie Układu Słonecznego spowodowane są rzadkim ustawieniem trzech największych księżyców Jowisza - Io, Ganimedes i Kalisto - w poprzek tarczy planety.

Polscy astronomowie wykryli w naszej Galaktyce 46 obiektów, które mogą być planetami.

Udało się to dzięki opracowanej przez nich nowatorskiej metodzie "masowego odkrywania planet".

  Wykrycie planety możliwe jest dzięki obserwacji przejścia planety na tle jej macierzystej gwiazdy. "Łatwo jest zaobserwować przejście planety (np. Merkurego lub Wenus) na tle tarczy Słońca. Jednak, gdy gwiazda jest od Ziemi odległa, samego przejścia obiektu nie widzimy. Widać tylko jego efekt, czyli zmniejszenie, nieraz minimalnie, jasności gwiazdy. Zjawisko to jest bardzo trudne do wykrycia" - powiedział prof. Marcin A.

Subscribe to RSS - zaćmienia