życie

Międzygwiezdne nośniki mogły utworzyć oazy życia

Najnowsze badania naukowców z Harvard zdają się dowodzić, że życie w pewnej postaci może podróżować pomiędzy gwiazdami w procesie znanym jako panspermia. Co więcej – może ono rozprzestrzeniać się tam, zostawiając za sobą pewien określony wzór, który teoretycznie możemy wykryć.

Promieniowanie kosmiczne a życie na egzoplanetach

Tajemnicze promieniowanie kosmiczne nieprzerwanie uderza w Ziemię. Dziś naukowcy podejrzewają, że to wysokoenergetyczne promieniowanie może determinować obecność życia na obcych planetach.

Curiosity: na Marsie mogło istnieć życie

W zeszłym miesiącu naukowcy zidentyfikowali w pyle osadowym pobranym przez próbnik kilka kluczowych związków niezbędnych do wytworzenia się życia. Analiza próbki skał wykazała, że na planecie mogły żyć tzw. mikroby. Wykryto między innymi azot i siarkę. Próbki pochodziły z dna krateru Gale.

Curiosity znalazł na Marsie wodę i (być może) węgiel

Łazik marsjański Curiosity przeanalizował pierwsze próbki gruntu czerwonej planety w listopadzie. Posłużyło w tym wiele instrumentów, jednak najważniejszym z nich był SAM - Sample Analysis at Mars, czyli przenośne, miniaturowe laboratorium chemiczne wykonane w Goddard Space Flight Center w Greenbelt i umieszczone na pokładzie sondy. Głównym jego zadaniem było sprawdzenie, czy grunt Marsa może lub mógł w przeszłości sprzyjać organizmom żywym. Znaleziono między innymi wodę, siarkę i związki zawierające chlor.

Projekt Ozma: Początki SETI

Jedna z lepszych scen w thrillerze science-fiction Kontakt przedstawia astronomkę Ellie Arroway (graną przez Jodie Foster) siedzącą przed laptopem i wsłuchującą się w sygnał radiowy pochodzący od obcych. Jej radioodbiornik to znajdująca się kilkaset metrów od niej grupa ogromnych radioteleskopów Very Large Array.

Pobliska Super-Ziemia może zawierać wodę

Astronomowie odkryli skalistą i bogatą w wodę egzoplanetę (planetę pozasłoneczną), niewiele cięższą od naszej, która znajduje się tak blisko nas, że już niedługo będziemy w stanie dokładnie zbadać jej atmosferę. Naukowcy są prawie pewni, że istnieje na niej woda, nie wiedzą tylko w jakim stanie skupienia. Możliwe, że jest to woda w stanie ciekłym, lodowym lub nietypowym stanie nadciekłym.

Glicyna, czyli komety niosą życie

Natura używa 20 różnych aminokwasów w przeróżnych kombinacjach, aby tworzyć miliony rodzajów białek. Jeden z aminokwasów znaleziono w ogonie komety.

Pracowite łaziki

Misja amerykańskich łazików Spirit i Opportunity miała trwać trzy miesiące. W styczniu minął piąty rok pracy robotów.

Zalążki życia w planetarnym dysku

Astronomowie z Carnegie Institution odkryli pierwsze dowody wskazujące na to, że w dysku czerwonego pyłu otaczającego odległą gwiazdę występują złożone cząsteczki organiczne. Sądzi się, że gwiazda o nazwie HR 4796A leżąca w odległości 220 lat świetlnych od Ziemi znajduje się w późnej fazie ewolucji, tej, w której powstają planety.

Planeta jak Ziemia

Z danych obserwacyjnych teleskopu Spitzera Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA wynika, że 424 lata świetlne od nas w układzie słonecznym z gwiazdą HD 113766 powstaje właśnie planeta podobna do Ziemi.

Inna Ziemia?

Astronomowie odkryli nową planetę poza Układem Słonecznym. Jest ona tylko o połowę większa od Ziemi a na jej powierzchni być może występuje woda w ciekłej postaci.

Życiodajny meteoryt?

W 2000 roku w taflę skutego lodem kanadyjskiego jeziora Tagish wpadły szczątki bolidu, w składzie którego naukowcy doszukali się związków organicznych

Aniony w Kosmosie

Wszystkie dotychczas odkryte cząsteczki występujące w przestrzeni kosmicznej to molekuły obojętne lub kationy. Dopiero niedawno udało się odkryć jedną z bardzo rzadko występujących w tym środowisku cząsteczkę o znaku ujemnym – C6H-.

Drugi bliźniak Słońca

Najprostszą metodą na znalezienie życia we Wszechświecie wydaje się wyselekcjonowanie gwiazd, które swoimi fizycznymi parametrami najbardziej przypominają nasze Słońce. Monitoring danych spektro i fotometrycznych takich gwiazd pozwoli odkryć ewentualne planety, na których może istnieć życie.
Subscribe to RSS - życie